Täna suri 96 aasta vanuselt Lääne-Saksamaa endine kantsler Helmut Schmidt, kes oli ühtlasi Euroopa ühisraha euro eelkäijaks olnud Euroopa Rahasüsteemi asutajaid.
- Saksamaa endine kantsler Helmut Schmidt Foto: Scanpix/Reuters
Ahelsuitsetajast Schmidt oli sõjajärgsel
Saksamaal ikooniline kuju, kes juhtis riiki aastatel 1974-1982 ja viis Saksamaa sotsiaaldemokraatliku partei valimistel kaks korda järjest võidule, vahendas agentuur Bloomberg.
Saksamaal oli Schmidtil riigimehe oreool. Ta mõistis maailma poliitika toimimist paremini kui paljud teised. Veel üheksakümnendates eluaastates oli ta oodatud esineja ja tema arvamused hinnas.
Koos toonase Prantsusmaa presidendi Valery Giscard d’Estaing’iga pandi alus arenenud tööstusriikide koostööle, millest on saanud G7 riikide kohtumised. Ning vähendamaks
Euroopa majanduse sõltuvust USA dollarist, tegid Helmut Schmidt ja Valery Giscard d’Estaing ettepaneku luua mehhanism, mis väldiks Euroopa valuutade vahel suuri kõikumisi. Süsteem käivitus 1979. aastal ja oli praeguse ühisraha eelkäija. 1990. aastate alguses sattus süsteem suure surve alla, mis tõi kaasa Briti naela ja Itaalia liiri süsteemist väljakukkumise. ELi riigid liikusid aga edasi
ühisraha loomisega.
Schmidti kantsleriaeg lõppes, kui Sotsiaaldemokraatide koalitsioonipartner Vabad Demokraadid vahetas poolt ning moodustas koalitsiooni Helmut Kohli juhitud Kristlike Demokraatidega.
Seotud lood
Kuna ärikinnisvara arendatakse reeglina vaid üürimiseks, on endale A-klassi büroopinna ostmine harvaesinev võimalus, mida edukal ettevõttel tasub väga tõsiselt kaaluda, rõhutab Tallinna südalinnas paikneva
Büroo 31 müügijuht Taavi Reimets ning lisab kogemusele tuginedes, et omanikuna tekib kasu nii kohe kui ka kaugemas tulevikus.